Upravit stránku

Dobrý den, je mi 37 let a přibližně 8 let beru hormonální antikoncepci Minisiston. Kouřím kolem 10 cigaret denně a dočetla jsem se, že je pro mě užívání antikoncepčních pilulek nebezpečné. Je to pravda a můžete mi tedy poradit, jaká antikoncepce by pro mě byla nejvhodnější? Předem děkuji za odpověď.

Máte pravdu, dle posledních doporučení by kuřačky na 35 let věku kombinovanou hormonální antikoncepci (pilulky, náplasti, hormonální kroužek) neměly vůbec užívat. V tomto případě jsou ohroženy zvýšeným rizikem vzniku tepenné či žilní trombózy nebo embolie. Přesto existuje velké množství plnohodnotných alternativ Z hormonálních přípravků je v tomto případě bezpečný nitroděložní hormonální antikoncepční systém s levonorgestrelem, minipilulka (čistě gestagenní antikoncepce) nebo injekční depotní antikoncepce (s časovým omezením). Také veškeré nehormonální metody antikoncepce jsou bezpečné (například moderní druhy antikoncepčních nehormonálních tělísek). Konkrétní případ by však měl posoudit váš ošetřující gynekolog.

Antonín Špáta, MUDr.

Lékař, specializovaná způsobilost v oboru gynekologie a porodnictví

Přidat dotaz do poradny

  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.
    Vaše dotazy budou v případě vašeho souhlasu vždy zveřejněny anonymně! Tímto zveřejněním můžete pomoci dalším pacientkám v řešení obdobného problému.
Nahoru