Cytologické stěry děložního čípku, testy na HPV

Stěry z děložního čípku (onkologická cytologie) jsou základem preventivní gynekologické prohlídky, která se doporučuje provádět celoživotně v intervalu jednoho roku. Dále jsou stěry děložního čípku prováděny v mimořádných termínech v intervalu 3, 4, 6 nebo 9 měsíců v případě nejasných či podezřelých nálezů zjištěných při prevenci nebo v rámci pravidelných kontrol po operačním zákroku na děložním čípku (konizace). Smyslem cytologického vyšetření čípku děložního je snaha zachytit časná přednádorová stadia (tzv.dysplazie), tedy stavy, jejichž jednoduché chirurgické ošetření zabrání rozvoji vlastního nádorového bujení.

Stěry se provádí ze zevní části čípku děložního (exocervix) a z vnitřního kanálu hrdla děložního (endocervix) jemným odběrovým kartáčkem (brush). Oba tyto stěry jsou natřeny na podložní sklíčko, řádně fixovány a zabezpečeny k transportu.

Výsledky stěrů jsou k dispozici do 10 dnů. V případě nejasného či podezřelého nálezu vás neprodleně informujeme a doporučíme vhodný termín další kontroly.

V indikovaných případech nebo na doporučení laboratoře doplníme stěry odběrem materiálu z kanálu hrdla děložního za účelem detekce infekce lidskými papilomaviry (HPV). Při tomto vyšetření se současně zjistí, zda se jedná o infekci kmeny s nízkým rizikem nebo o o kmeny s vysokým rizikem vzniku rakoviny děložního čípku. Toto zjištění může výrazně ovlivnit další diagnostický a léčebný postup v péči o děložní čípek.

Stěry a testy na HPV zasíláme k hodnocení výhradně do laboratoře s certifikací ministerstva zdravotnitví ČR.

Zeptejte se nás

Nenašli jste informace, které hledáte. Zeptejte se nás. Použít můžete níže uvedený formulář nebo se zeptat v sekci Poradna.

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Po kliknutí na "Odeslat zprávu" bude zpráva zaslána na náš e-mail. Odpověď můžete očekávat do 2 pracovních dnů. Většinou to ale bývá do pár hodin.

Tisknout


Rychlý kontakt

Gynekologieká ambulance GS Galen
Němcové 738
547 01 Náchod

Telefon: +420 491 421 625
E-mail:
 


Gynekologická ambulance Náchod

Objednávky ke konzultaci: +420 491 421 625


© 2018, GS GALEN – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing