Test na okultní (skryté) krvácení ve stolici (TOKS)

Test na okultní (skryté) krvácení ve stolici (TOKS) je základním pilířem screeningu (vyhledávání) kolorektálního karcinomu (zhoubného nádoru tlustého střeva). Kolorekrální karcinom je v současné době jedním z nejčastěji se vyskytujících zhoubných nádorů u mužů i žen v ČR.

Screening je určen pro ženy od 50.roku věku. Ve věku mezi 50.-54.lety se test na okultní krvácení ve stolici provádí všem bezpříznakovým ženám v intervalu 1 roku, od 55. roku věku poté každé 2 roky. V těchto intervalech je také tento test plně hrazen vaší zdravotní pojišťovnou.

Test na okultní krvácení ve stolici dokáže zachytit ve stolici i nepatrné množství lidské krve, které může signalizovat nejčasnější stádia zhoubného nádoru střeva, ale i jiných onemocnění, jako jsou polypy střevní, divertikulosa, zánět střevní sliznice a dalších. Záměna s krví zvířecí je díky vysoké specifitě testu vyloučená.

Tento test mohou v ČR na základě Věstníku ministerstva zdravotnictví provádět pouze praktiční lékařigynekologové. V případě, že vám tento test byl v posledních 2 letech proveden u vašeho praktického lékaře, nahlaste tuto skutečnost ošetřujícímu personálu naší ambulance a test již nežádejte a znovu neprovádějte.

Po jednoduchém odběru vzorku stolice bude test proveden během několika dnů. V případě pozitivního nálezu vás ihned kontaktujeme a bude vám doporučen další postup. Pozitivní nález krve ve stolici v žádném případě automaticky neznamená přítomnost zhoubného nádoru. Je pouze potřeba dalšími vyšetřením nález ověřit.

Test vám bude nabízen personálem ambulance při běžných gynekologických prohlídkách, případně se o něj sami přihlaste. Budete vybaveny odběrovou zkumavkou s poučením o provedení odběru vzorku a dalšími instrukcemi.

Zeptejte se nás

Nenašli jste informace, které hledáte. Zeptejte se nás. Použít můžete níže uvedený formulář nebo se zeptat v sekci Poradna.

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Po kliknutí na "Odeslat zprávu" bude zpráva zaslána na náš e-mail. Odpověď můžete očekávat do 2 pracovních dnů. Většinou to ale bývá do pár hodin.

Tisknout


Rychlý kontakt

Gynekologieká ambulance GS Galen
Němcové 738
547 01 Náchod

Telefon: +420 491 421 625
E-mail:
 


Gynekologická ambulance Náchod

Objednávky ke konzultaci: +420 491 421 625


© 2018, GS GALEN – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing